Bałkany

BAŁKANY „Podróż w jedną stronę”

INFORMACJE OGÓLE.
Już kilka lat temu wprowadziliśmy do naszych wyjazdów formułę podróży w jedną stronę, która umożliwia Wam w trakcie wyjazdów latać w kilku miejscach i kilku krajach ale wykonując tylko jedną podróż busem, a wylot lub przylot do Polski realizujemy samolotem.
Dzięki temu wyjazd jest niezmiernie ciekawą podróżą ale nie męczącą logistycznie. W jedną stronę jedziemy robiąc przystanki na latanie więc przeskoki nie są męczące, a w drugą stronę mamy komfortowy przelot. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy też zmaksymalizować ilość dni lotnych planując podróż tak by maksymalnie dostosować ją do pogody jaką akurat będziemy mieli podczas wyjazdu. Pamiętajmy, że wyjazd stacjonarny nie daje takiej możliwości i jeśli w miejscu planowanym pogoda jest nie najlepsza to … nie polatasz.
Słowo Bałkany po Turecku oznacza – GÓRY. I faktycznie kiedy Turcy wchodzili do Europy napotkali niekończące się pasma górskie. Po drodze naszego wyjazdu występują największe systemy górskie w Europie, a nieskończona ilość miejsc do latania + możliwość elastycznej podróży i dobierania miejsc do warunków pogodowych daje Ci 99% pewności latania.
Każdy z wyjazdów ma jednak kraj przewodni, w którym ze względu na jego specyficzne walory i na Twój wybór, będziemy chcieli spędzić najwięcej dni lotnych.

TERMINY 2019:

 • 21.06 – 30/31.06 – wylot samolotem z W-wy Modlin – powrót busem – 10 dni!!!
  Koszt: 2090pln: transport bus, przelot do W-wy, sprzęt paralotniowy, sprzęt camp., szkolenie lub obsługa instruktorska. Podróż chcemy zrealizować tak by po 3 dni spędzić w Albanii i Czarnogórz a po dwa w  Grecji i Bośni i dysponować 9cioma dniami lotnymi.
 • 17-24.05 i 07-14.06 są terminami gdzie cały tydzien spędzamy na terenie Grecji – zobacz Grecja 2019
 • 21-28.07 i 28-04.08 sa terminami zarezerwowanymi dla grup zorganizowanych i prowadzonych w Rumunii – zobacz Rumunia

KOSZTY DODATKOWE:

 • Kwatery zazwyczaj w okolicy 10Euro/noc lub opcjonalnie campingi (rzadziej).
 • Ubezpieczenie KL i OC od sportów podwyższonego ryzyka – od 70pln w górę.
 • Wyżywienie – we własnym zakresie. Zazwyczaj wieczorkiem gorący posiłek w knajpce.

DO DYSPOZYCJI – w busie na wszelki wypadek znajduje się 8siem indywidualnych kompletów campingowych (namiot samorozstawialny i materac pompowany elektrycznie) + dwie kuchenki gazowe z dwoma garnkami i garnek na wodę więc jesteśmy samowystarczalni nawet do campingowania na dziko gdzieś na „Pięknym Łonie Natury” (np. startowisku).
Naturalne przestrzenie i brak cywilizacji na Bałkanach zachęcają do bliskiego kontaktu z jeszcze niezmienioną ręką człowieka przyrodą a ludzie są zazwyczaj mili, weseli i przychylni.

CO ZABRAĆ:

 • dowód os. lub paszport; ubezpieczenie; prawo jazdy; licencję lub książkę pilota,
 • obuwie podwyższone do latania, swój sprzęt jeśli masz prywatny,
 • śpiwór (na wszelki wypadek), kąpielówki, czapka z daszkiem i okulary, klapki,
 • jeden cieplejszy komplet ubrania a reszta to klapki i 8 razy bielizna,
 • mało-przestrzenne czaso-umilacze (książka, harmonijka ustna, karty, …..)

Ze względu na spore rozmiary sprzętu paralotniowego i campingowego który wozimy w busie, rozmiar bagaży podręcznego w samolocie i zazwyczaj dobrą ciepłą pogodę bardzo prosimy o zabranie naprawdę minimalnej ilości rzeczy – zazwyczaj nawet ona okazuje się na końcu podróży zbyt duża. Pamiętaj, że każdego dnia jesteśmy w zasięgu supermarketu i naprawdę wszystko co ewentualnie zapomnisz zabrać lub okaże się przydatne można dokupić.

Ilość miejsc ograniczona do 8. Koszt może ulec zmianie ze względu na ceny biletów lotniczych. Z uwagi na spore zainteresowanie podajemy aktualną ilość wolnych miejsc. Zachęcamy do szybkich rezerwacji (400pln/osoba) i do sprawdzenia aktualnej ilości miejsc i kosztu tel. 608 508 408 (preferowany) lub info@latanie.waw.pl przed rezerwacją.

 1. 17.05 – 24.05 – wolne miejsca
 2. 07.06 – 14.06 – BRAK Miejsc
 3. 21.06 – 29/30.06 – 2 wolne miejsca
 4. 20.07 – 28.07 – BRAK Miejsc
 5. 28.07-04.08 – wolne miejsca

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE – dla nr. 1,4 (wyjazd busem powrót samolotem) oraz 5 (wylot samolotem powrót busem) oddzielnie.


Wyjazd busem – powrót samolotem– terminy numery 1, 3 (16-24.04 i 23-01.10)

WYJAZD busem zazwyczaj o godz.05.30 Warszawa róg Lazurowej z Górczewska.

POWRÓT – samolot z Tesalonik godz. 7.05, lądowanie w W-wa Modlin o 08.20.

Wyjazd bardzo wczesną porą daje nam możliwość  latania na Słowacji już w pierwszego dnia.
Słowacja daje nam w zależności od warunków meteo możliwość latania wysokiego na Straniku lub Donovalach (opcjonalnie Chopok) lub niskiego (zbyt silne wiatry wysokie) na szeregu stokach szkoleniowych jakimi dysponuje nasza szkoła – rozgrzewka na niskich górkach może być dobrą opcją przed wysokimi lotami w kolejne dni szczególnie jeśli ktoś ma do podszlifowania starty lub lądowania. Dosyć często wpadamy na źródła geotermalne.
Osoby spoza Warszawy – możliwość przyłączenia do grupy na trasie wyjazdu tzw. katowicką czyli zazwyczaj (Piotrków, Częstochowa, Sosnowiec, Katowice, Bielsko Biała). Oczywiście kwestię dołączenia omawiamy z każdym indywidualnie ustalając godzinę i dokładne miejsce mailowo lub telefonicznie.
Czasami choć bardzo rzadko się zdarza i tylko w przypadku gdy da nam to największą ilość dni lotnych na cały wyjazd pierwszy dzień poświęcamy tylko na dojazd jak najdalej w rejon Bułgarii, Macedonii, a nawet Grecji – im dalej na południe tym większa pewność stabilnej pogody.

LATANIE – Góry Bałkanów (Rumunia, Bułgaria, Serbia, Macedonia – i jeśli dodamy tu Słowację i Grecję) dają praktycznie nieskończoną ilość miejsc do latania i prawie nieskończone scenariusze realizacji podróży, która zawsze i najbardziej kształtuje pogoda.
Nie będziemy nawet starać się wypisywać części miejsc do latania bo nie ma to sensu ale podajemy schemat w jakim działamy. Staramy się całość podróży podzielić na etapy by nie była ona zbyt męcząca i dawała jak największą różnorodność latania i w miarę bez potrzeby wykonywania męczących całonocnych przeskoków busem. Podczas przejazdów w kolejne miejsca zazwyczaj kończymy latanie przed 15.00 by do północy dojechać na nocleg lub odwrotnie –  po noclegu ruszamy koło 06.00 by koło południa lub popołudniowo latać w innym miejscu. I to co NAJWAŻNIEJSZE – Bałkany to przeważnie mało zurbanizowane obszary z mniejszą ilością ludzi więc prawie zawsze mamy do dyspozycji miejsca gdzie nikt lub prawie nikt nie lata, a lądowiska są duuuże i bez przeszkód co ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa latania.

Przy normalnym rozkładzie pogody jest tak:

 • Słowacja 1 do 2 dni – loty wysokie (rzadziej niskie) w zależności od potrzeb i meteo.
 • Rumunia (rzadziej Węgry lub Serbia) 1 do 3 dni – loty wysokie (rzadziej niskie) zal. od potrzeb i meteo.
 • Macedonia/Bulgaria – 1 do 4 dni – loty wysokie (rzadziej niskie) w zależności od potrzeb i meteo.
 • Grecja – 1 do 6 dni – odznacza się najpewniejszą pogodą i wielością przepięknych miejsc do latania wysokiego, pośredniego lub niskiego do nauki i ćwiczeń technicznych. Szczególną cechą i dodatkowym atutem Grecji są loty z widokiem na morze (czasem z lądowaniem na plaży) i dużą ilością atrakcji dodatkowych – przepiękne plaże i zatoczki, miasteczka, perełki turystyczne jak Meteory, antyczne ruiny/miasta i zaskakująco duża ilość miejsc do kąpieli – jeziora, źródła geotermalne co powoduje że jesteś skazany na UDANY WYJAZD.

Z doświadczenia wiemy że duża ilość dodatkowych atrakcji i dostępność miłych miejsc do kąpieli automatycznie podnosi walory wyjazdu podczas którego zarówno miedzy lataniem, w czasie nielotnej pogody lub w okresie zbytniego skwaru w środku dnia jest gdzie odpocząć, schłodzić się i ciekawego zrobić

POWRÓT – samolot z Tesalonik godz. 7.05, lądowanie w W-wa Modlin o 08.20.
W cenie wyjazdu bagaż podręczny 23x30x43 do 10kg + Spiwór w bagażu wspólnym. Większe bagaże dopłata. Możliwość powrotu większego bagażu busem do Polski w późniejszym czasie – do indywidualnego ustalenia.

Podróż Typu WYLOT SAMOLOTEM powrót BUSEM – 19-28.05 i 13-22.10

WYLOT – godz. 09.30. rano piątek
Spotykamy się w piątek o 07.30 na lotnisku W-wa Modlin. Możliwość wspólnego wyjazdu na lotnisko ze Starych Babic nawet z możliwością noclegu dla osób z poza W-wy poprzedzającego wieczoru.
W cenie wyjazdu bagaż podręczny 23x43x54 do 10kg. Większe bagaże lub własny sprzęt paralotniowy dopłata.

Dzięki porannemu wylotowi około 12.00 jesteśmy w Tesalonikach, a najbliższe miejsca do latania są oddalone do 2 godzin jazdy. Mamy więc jeszcze możliwość latania w pierwszy dzień wyjazdu. Ostatni dzień latania to sobota więc mamy do dyzpozycji na wyjeździe osiem dni lotnych.

W skrócie – zazwyczaj najwięcej latania na południu – Grecja/Bułgaria (rzadziej Macedonia) i odwiedziny po drodze w Serbii i/lub Rumuni i/lub Słowacji by równomiernie podzielić podróż powrotną do kraju. Zazwyczaj staramy się ostatni ósmy dzień wyjazdu niedzielę spędzić na lataniu na Słowacji (najczęściej Stranik lub Donovaly) ponieważ umożliwia nam to dotarcie do W-wy około godziny 22.00 po sobotnim lataniu i mieć całą niedzielę odpoczynku przed pracą. Jeśli ostatni dzień lotny przypadł pogodowo na bulgarię lub Rumunię do Warszawy zazwyczaj docieramy w niedzielę rano.

W przypadku jakichkolwiek pytań służę wyjaśnieniami mailem lub telefonicznie.

Serdecznie zachęcam do wyjazdu i rezerwacji po sprawdzeniu dostępności miejsc.

Do zobaczenia na wspaniałej podróży.

Adam Stelmach