Dostępność paralotniarstwa

Kto może latać?
Loty rekreacyjne, może wykonywać każda osoba z normalną/typową/średnią kondycją fizyczną i stanem zdrowia. Na naszych wyjazdach gościliśmy nie raz pilotów w wieku powyżej 70 lat, którzy świetnie radzili sobie w powietrzu i traktowali wyjazdy paralotniowe jako fajny sposób na aktywną emeryturę. Najmłodszą zaś osobą, która wykonała lot swobodny był siedmiolatek. Jeśli więc Twoja sprawność jest lepsza niż staruszka, a percepcja przynajmniej jak u siedmiolatka to my nie widzimy przeszkód byś mógł latać.

Osoby niepełnoletnie, które ukończą 16 lat w roku, w którym rozpoczynają szkolenie obowiązane są posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Dostępność i łatwość latania na paralotniach zawdzięczamy niewymagającej obsłudze sprzętu, prostocie startu, manewrowania i lądowania oraz szerokiemu zakresowi bezpieczeństwa biernego, jakie daje paralotnia.

Zapraszamy więc do latania wszystkich chętnych. Osoby z wyraźnymi problemami zdrowotnymi lub ciężkimi urazami przebytymi wcześniej mogącymi wpłynąć na bezpieczeństwo latania prosimy o skonsultowanie z nami kwestii zdrowotnych – najczęściej okazują się one nie mieć wpływu na latanie choć czasami sugerujemy konsultację z lekarzem przed decyzją przystąpienia do szkolenia.

Latać może więc prawie każdy.

Gdzie można latać?
Paralotniarzy najczęściej spotkać można w górach. Do lotu wystarcza tu różnica wysokości między startem, a lądowaniem. Zaletą jest także możliwość wykonania lotów żaglowych (na nawietrznej stoku) oraz piękno widoków. Pamiętajmy – góry są wymagające, choć jedynie one (poza klifami) dają możliwość w pełni swobodnego latania

Paralotniarstwo można uprawiać także w terenie płaskim. Latamy z wykorzystaniem holu, dzięki któremu możemy uzyskać wysokość nawet kilkuset metrów na starcie. Zaletą latania na nizinach są stabilniejsze warunki pogodowe i wygoda startów przy szkoleniu początkowym – nie trzeba podchodzić. Jest jednak sporo minusów, a do najważniejszych należy większe ryzyko wypadku przy błędach w trakcie fazy holowania która jest bardziej skomplikowana i potencjalnie niebezpieczniejsza od startów swobodnych w górach.

Mamy bardzo duże doświadczenie w szkoleniach zarówno górskich jak i nizinnych. Skłoniło to nas do prowadzenia szkoleń jedynie w górach, ponieważ mimo oczywistych problemów logistycznych, korzyścią  jest większa łatwość i bezpieczeństwo szkolenia. Oprócz tego wyciągniemy Państwa z codziennej betonowej codzienności i zawieziemy w najpiękniejsze miejsca Europy i nie tylko.

Latać można więc prawie wszędzie z wyjątkiem terenów zakazanych (poligony, parki, lotniska.) choć z nami zazwyczaj w górach.

Kiedy można latać?

Latać można o każdej porze roku. Loty mogą wstrzymać jedynie niesprzyjające warunki meteo – opady atmosferyczne oraz zbyt silny lub porywisty wiatr. Najlepsze warunki do latania to oczywiście lato, a sezon zaczyna się już wiosną a kończy w połowie jesieni.
Korzystając z naszego prawie 20-letniego doświadczenia w prowadzeniu setek szkoleń i wyjazdów w dziesiątki miejsc w Polsce, Europie, a nawet poza niż przyjęliśmy grafik wyjazdów optymalizujących termin do miejsca szkolenia tak by zminimalizować czynnik złej pogody. Generalna zasada – im bliżej lata tym częściej gościmy w Tatrach na Słowacji. Im dalej od lata tym dalsze nasze wyjazdy – Chorwacja, Włochy, Bałkany, Hiszpania a w okresie od października do maja zbliżamy się do słonecznego pasa zwrotnikowego – Izrael, Maroko i …. .

Jak widać w Polsce sezon do przyjemnego i łatwego latania jest dosyć krótki.

Z nami mogą jednak Państwo latać przez cały rok.

Zapraszamy na wyjazdy paralotniowe jesienno/zimowo/wiosenne do Izraela (oferta stała coroczna); Brazylii, Tajlandi, Maroka, Wyspy Kanaryjskie, Californi/USA, Keni – sprawdź aktualne terminy wyjazdów paralotniowych.

Za ile można latać.
Szkolenia w zależności od czasu trwania, miejsca i zaangażowania logistyczno – organizacyjnego oscylują więc od ok. 500 pln wzwyż w zależności od czasu szkolenia i miejsca, ale zazwyczaj nie przekracza 2.000 pln. Jak widać nie są to wygórowane kwoty i są zupełnie podobne do innych sposobów na spędzanie wolnego czasu lub podróżowania. Koszty sprzętu też nie odbiegają od zaangażowania się w inne atrakcyjne sporty jak: narciarstwo, wind lub kite-surfing, nurkowanie itp. Zupełnie nowy komplet sprzętu mieści się w kwocie 10 000 pln, a rynek sprzętu używanego pomniejszy tą kwotę o połowę przy zachowaniu wciąż bardzo dobrej jakości sprzętu używanego. Wiele osób szczególnie mieszkających na nizinach decyduje się na praktykowanie paralotniarstwa przez wykupywanie wyjazdów gdzie mamy zapewniony pełny sprzęt paralotniowy co zdaje się najsensowniejszym wyjściem dla osób, które latają raz do dwóch razy w roku.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa Warszawa - szkolenia paralotniowe I i II Etap, wyjazdy paralotniowe - cały świat