Nasze atuty

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweNasze atuty wynikają z naszego ogromnego doświadczenia, szukania rozwiązań i miejsc optymalnych dla przeprowadzenia efektywnego, bezpiecznego i przyjaznego miłego i ze wszech miar udanego szkolenia – wyjazdu paralotniowego. Pozwól na początku pewne wyjaśnienie.

Oczywiście jak każda szkoła znajdziesz u nasz doświadczonego Instruktora, bezpieczny sprzęt, odpowiednio prowadzoną metodologię szkolenia, ale niestety najważniejsza jest pogoda, a ona często uwarunkowana jest danym miejscem. To pogoda w pierwszym miejscu decyduje czy w ogóle można latać i czy ewentualne latanie będzie bezpieczne, a więc możesz mieć wszystko ale nie będąc w odpowiednim miejscu dającym odpowiednie warunki pogodowe możesz nie wyjąć paralotni z plecaka ani raz podczas całego tygodniowego wyjazdu (zdarzyło mi się to osobiście i wielokrotnie 20 lat temu jako uczniowi).
Kolejną niezmiernie istotnym warunkiem latania jest dobór rejonu gdzie działa szkoła. Możesz pojechać tam gdzie szkoła dysponuje jednym stokiem na którym będzie tłok (inne szkoły, piloci indywidualni), a więc mało latania i sporo stresu (kolejki do startu i tłok w powietrzu). Dodatkowo ten stok może być użytkowany tylko jeśli wieje wiatr akurat z odpowiedniej strony więc już nie tylko deszcz i silny wiatr może spowodować, że nie będziesz mógł latać ale też nie odpowiedni kierunek wiatru.

Nasze propozycje szkoleń paralotniowych i wyjazdów paralotniowych opierają się o miejsca i terminy w, których będziesz miał największą szansę na dobrą pogodę i miejsca gdzie nie ma tłoku w powietrzu, na starcie i gdzie zazwyczaj mamy do dyspozycji alternatywne miejsca do latania. Dodatkowo odwiedzisz jedne z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie i poza.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotniowe SŁOWACJA – jeśli chodziłeś po Tatrach to już wiesz – wystarczy przejść granicę i wejść do Słowacji i od razu turystów mniej, a przestrzeni więcej. No i południowe stoki – cieplej i więcej słońca.
Dokładnie to samo tyczy się miejsc do latania, a zważywszy, że w naszych górach przeważały małe góralskie poletka z płotami, ogrodzeniami, liniami elektrycznymi… a na Słowacji dominowały wspólnoty agrarne i duże hale do wypasu kontrast się pogłębia.
W Polskich warunkach zazwyczaj na jednym stoku musi pogodzić się kilka szkół. My mamy przywilej zaprosić Cię na Słowację w dolinę Liptovskiego Mikulasza gdzie sami dysponujemy możliwością szkolenia w kilku miejscach na wyłączność, a każde z tych miejsc daje o wiele lepsze warunki terenowe niż Polskie odpowiedniki, a to za sprawą ogromnych otwartych przestrzeni do wypasu krów i owiec.
Słowacja jest więc najlepszym miejscem do szkoleń niskich ale też dobrym do szkoleń wysokich z uwagi na kilka znanych i dobrych startowisk jak Stranik, Donovaly czy Chopok.
W dolinie Liptowskiego Mikulasza występuje też o wiele stabilniejsza pogoda niż w Sudetach czy Tatrach po północnej polskiej stronie.
STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweA oto nasze startowiska: Kopiec zach, Kopiec pd, Kopiec wsch, Prosek pd, Prosek Zach, Dubrawa północ i północny-wschód, Piramida północ i północny zachód, Rohacka i kilka innych awaryjnych startowisk poza dolną Liptowskiego Mikulasza.
Kiedyś szkolenia na Słowacji przeważały w naszej ofercie. Z uwagi jednak na to, że południowa Europa siłą rzeczy gwarantuje bardziej słoneczną i stabilniejszą pogodą i cechuje się dłuższym sezonem letnim Słowację traktujemy jako idealną na loty niskie w szczególności w ofercie weekendowej gdzie dajemy 100% pewności na dobrą pogodę – wyjazd dochodzi do skutku tylko przy dobrych prognozach dających Tobie 100% gwarancji latania.
Bardzo często na Słowacji kończymy latanie podczas dłuższych wyjazdów do Chorwacji czy Rumunii. Stranik i Donovaly stoją praktycznie koło drogi powrotu do Polski i są niezwykle atrakcyjnymi miejscami do latania ze względu na łatwy podjazd na startowisko i duże bezpieczne lądowiska.

CHORWACJA

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweIstria – w 2011 roku trochę niechcący odkryliśmy ją podczas wyjazdu urlopowego. Wcześniejsze nasze doświadczenia z Chorwacją były niezbyt optymistyczne – skały i małe lądowiska. Okazało się jednak, że jest kilka miejsc na Istrii które spełniają nasze wysokie wymagania co do bezpieczeństwa latania, a przy tym okazało się że dociera tu mało paralotniarzy co mamy nadzieję będzie trwało jak najdłużej – najlepiej wiecznie.
Dodatkowo klimat Istrii (śródziemnomorski) daje latem słoneczną cieplejszą i o wiele stabilniejszą pogodę od polskich gór. Sezon na szkolenia jest dłuższy. O walorach wypoczynku nie wspominając – ciepłe i czyste morze, najpiękniejsza linia brzegowa i jedne z najpiękniejszych miasteczek nadmorskich Europy. Na miejscu mamy trzy prawie idealne miejsca do latania.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweKastelir – znajduje się kilka kilometrów od morza co powoduje, że leży w zasięgu bryzy morskiej. Jest tu jeszcze mniej dni pochmurnych niż głębiej na lądzie, a wiatr bardziej stabilny, przewidywalny i z reguły z odpowiedniej strony. Stok ma blisko 150 metrów i nieograniczoną przestrzeń do bezpiecznego latania więc nadaje się do wykonywania pierwszych lotów niskich. Z uwagi jednak na znaczną wysokość jak i stabilne wiatry można wykonywać długie loty żaglowe, które z powodzeniem kwalifikują się jako loty wysokie. Choć bywają tu czasami inni paralotniarze to jest ich zdecydowanie mniej niż w innych znanych miejscach. Na szczęście dla nas większość pilotów i szkół dociera do Włoch oraz Słowenii i nie przejeżdża do Chorwacji.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweBuzet – pierwsze spotkanie z Buzetem nie było zachęcające. Potencjał do lotów wysokich, żaglowych i termicznych ogromny ale małe startowisko ze zbyt małym lądowiskiem między gospodarstwami jak na potrzeby niedoświadczonych pilotów. Na szczęście sytuacja zmieniła się kilka lat temu. Poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy się z miejscowym paralotniarzem, który dysponuje własnym prywatnym campingiem z basenem i większym startowiskiem znajdującym się na jego Campingu. Dodatkowo unormował on kwestię wykorzystania rozległych pól, na których mogą dziś lądować paralotniarze.
Najważniejsze dla nas jest to że „Nasz Przesympatyczny Chorwat” nie chce ze swojego Campingu robić młynka do zarabiania pieniędzy i limituje ilość odwiedzających go turystów i pilotów. Dzięki temu zazwyczaj latamy tam samemu – NIEBYWAŁE.
Dodatkowo zaprzyjaźniliśmy się i zawsze mamy tam Pierwszeństwo Rezerwacji.
Podsumowując walory Buzetu – daje możliwość wykonywania lotów wysokich i ma korzystną wystawę południowo-zachodnią. Rano do południa można wykonywać spokojne pierwsze loty wysokie o przewyższeniu ok 400 metrów. Lądowisko jest duże i bardzo dobrze widoczne ze startu co daje spory komfort i łatwość lądowania podczas szkoleń.
Od godzin południowych w słoneczny dzień Buzet zmienia się w rasową górę do ambitnych lotów żaglowych jak i termicznych dla pilotów bardziej doświadczonych. Niejednokrotnie organizowano tu mistrzostwa Chorwacji i różne mityngi lotniowe i paralotniowe. Niezależnie od stopnia wyszkolenia każdy znajdzie na Buzecie czas do lotu który go w pełni usatysfakcjonuje.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweVojak – to kropka nad „i” i wisienka na torcie. Najwyższy z najdłuższym i najtrudniejszym podjazdem (jakoś sobie radzimy naszym busem) co odstrasza innych i znów mamy tu jako szkoła niespotykane warunki do latania samemu.
Ilość miejsca na lądowisku jest niespotykana – to jedyne miejsce w Europie jakie znam gdzie muszę zwrócić uwagę pilotów gdzie lądujemy nie z uwagi na przeszkody ale na to byśmy potem się znaleźli na niezmierzonych przestrzeniach otwartych pól.
Oczywiście Vojak też daje każdemu to czego potrzebuje. Rozległy żagiel i termika dla wymagających a pod wieczór wspaniałe spokojne żagle lub prawie niekończące się zloty z wysokości 800 metrów z widocznością na pół Istrii i morze dają absolutnie niezapomniane wrażenia i są wspaniałą opcją na koniec paralotniowego dnia.
Jeśli pojedziesz z nami na latanie do Chorwacji tak czy inaczej skazujesz się na udany wyjazd zarówno pod względem latania jak i aktywnego wypoczynku. To dlatego Chorwacja przeważa w naszych letnich propozycjach. Nawet jeśli chwilowo wieje niekorzystny lub zbyt silny wiatr (zdarza się latem rzadko) to jest gorąco, prawie zawsze świeci słońce, a alternatyw na miłe i aktywne spędzenie czasu w przepięknych miejscach jest zazwyczaj więcej niż czasu jaki możemy im poświęcić. Nadmienię, że sam spędzam tam rodzinny urlop – to miejsce jest wyjątkowe i nigdy mi się nie nudzi.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweGRECJA – to nasze nowe odkrycie i ciut przypadkowe choć zawsze było naszym celem. Na jednym z wyjazdów do Macedonii przeskoczyliśmy granicę i przyjechaliśmy do Arnissy. Miejsce okazało się o wiele lepsze niż w opisach – mówiąc szczerze przerosło nasze oczekiwania i nazwalibyśmy je Włoskim Bassano tylko w lepszym wydaniu bo znów w okresie kiedy organizujemy tam wyjazdy (kwiecień, maj, październik) jest tam przepiękna letnia pogoda i zero pilotów. Znów latamy sami, a na miejscu mamy do dyspozycji kilka startowisk i różnej wysokości i poziomie trudności, ogromne lądowisko i hotelik z basenem w miejscu lądowania.
Nie zapominajmy, że Grecja to typowo górski kraj. Mamy więc wiele innych miejsc do latania w zasięgu kilku godzin jazdy od Arnissy zarówno nadających się do szkolenia, latania wyższego, żagli i termiki. Niezwykle widokowe są loty nad morzem a jednymi z najpiękniejszych na Lefkas.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweRUMUNIA – dosyć nowa w naszej ofercie – czekaliśmy na poprawę dróg i zaplecza turystycznego w eksploracji tego pięknego kraju. Może nie tak idealna jak Chorwacja pod względem atrakcji dodatkowych, ale z wieloma walorami. Wielkimi plusami Rumunii jest mała ilość turystów w górach, a co za tym idzie także spotykanych pilotów co dla nas jest niezmiernie ważnym czynnikiem. Zauważyliśmy także, że cechuje się stabilniejszą pogodą od rejonu Słowacji i Tatr szczególnie cechującą się słabszymi wiatrami.
Rumunia to kraj rozległych gór więc jest w czym wybierać, a najważniejsze, że jak na Słowacji nie brakuje przestrzeni i co najważniejsze dużych bezpiecznych lądowisk.
W naszej ofercie zazwyczaj w okresie letnim znajdziesz przynajmniej jeden wyjazd szkoleniowy jak i jedne skierowany do pilotów bardziej zaawansowanych. Rumunię traktujemy też awaryjnie dla Chorwacji w przypadku zaistnienia przedłużającej się Bory (bardzo rzadko latem).

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotnioweIZRAEL – nasz stały punkt wyjazdów od kilku lat w okresie od jesieni do zimy. Idealny sposób na tydzień słonecznego urlopu i ucieczki od naszego wiatru, deszczu śniegu i szarugi. Ku naszemu zdumieniu Izrael okazał się bardzo bezpiecznym i przyjaznym krajem dla turystów, a szczególnie jest przychylny do noclegów typu camping co niezwykle zmniejsza koszty wyjazdu i czyni wycieczkę do Izraela porównywalną z tymi po Europie.
Ze względu na stabilną pogodę jest niezwykle przychylny lataniu na paralotniach. Wiatry spokojne zazwyczaj zachodnie i wschodnie i przeważnie słonecznie, rzadziej pochmurnie, a już niezwykle rzadko opady. Na północy Izraela mimo suchego klimatu i raczej skalistego terenu gór znajduje się kilka płaskich, rozległych i przyjaznych startowisk i lądowisk. Nadaje się idealnie na wyjazd doszkoleniowy po lotach niskich i na każdego typu wyjazd rekreacyjny. Nie jest idealny do szkolenia choć jest to możliwe.
Izrael to niezwykle atrakcyjne miejsce pod każdym względem i jedno z najbardziej polecanych przez nas miejsc na wyjazd. Ilość miejsc ciekawych do zobaczenia w przerwach latania wielokrotnie przewyższa wolny czas jakim dysponujemy więc znów jesteś skazany na udany wyjazd zarówno pod względem lotniczym jak i turystycznym.

STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotniowe INNE DESTYNACJE (Hiszpania, Włochy, Gruzja, Armenia, Maroko ….)
Każde z tych miejsc jest niezwykłe i warte wyjazdu. Nie w każdym sezonie znajdziesz w naszej ofercie wyjazdy do tych miejsc. Wynika to oczywiście z ograniczonej ilości czasu na wyjazdy, ale też z tego, że miejsca te oceniamy trochę słabiej ze względu na ich atrakcyjność na szkolenie i wyjazd. Nie mniej jednak zawsze w każdym sezonie staramy się stworzyć jeden do 3 wyjazdów w nowe miejsca by każdy nasz stały klient mógł polatać w sprawdzonych jak i nowych miejscach.STELMACH Licencjonowana Szkoła Paralotniowa - organizujemy szkolenia paralotniowe oraz wyjazdy paralotniowe