Rumunia

Rumunia – Słowacja 2018

Wyjazdy do Rumunii prowadzone przez nas od kilku sezonów łączą w sobie kilka cech jakie cenimy najbardziej w naszej działalności i tworzeniu wyjazdów dla Ciebie. Wyjazd ten jest próbą połączenia tego co wydaje się niemożliwe:

 • zapewnienia dobrej lotnej pogody umożliwiającej realizację latania prawie na 100%,
 • zapewnienia dogodnych i bezpiecznych miejsc do latania na każdym poziomie, a w tym przypadku w szczególności wysokim,
 • latania w miejscach gdzie nie ma innych szkół, wielu pilotów i tłoku w powietrzu,
 • atrakcji dodatkowych, które umilają czas między lotami i w chwilach pogodowo nielotnych,
 • minimalizację kosztów.

Terminy 2018:

 • 08.07 – 15.07. – brak miejsc – wykupione
 • 08.09 – 16.09. – wolne miejsca

Koszt 1390pln: zawiera indywidualny sprzęt paralotniowy, szkolenie i/lub pomoc instruktorską, pełny transport włącznie ze startowiskami i atrakcjami dodatkowymi, indywidualny sprzęt campingowy (samorozstawialne namioty i materace dmuchane pompką elektryczną- dla chętnych). Zniżka 200pln dla pilotów ze sprzętem indywidualnym i uprawnieniami.

Przy rezerwacji miń 3 miesiące na przód 100pln zniżki.

Koszt 1190pln: j.w. ale sprzęt prywatny

Zniżki przy szybkich rezerwacjach – wpłata  400pln na minimum 2 miesiące przed wyjazdem  zniżka 100pln, wpłata na minimum 1 miesiąc przed wyjazdem -50pln.

Opis wyjazdu w skrócie:

 • transport bus,
 • zakwaterowanie namioty camping i lub kwatery/bungalowy,
 • loty wysokie rekreacyjne oraz doszkolenie II Etapu,
 • możliwość odbycia egzaminu do licencji pilota w trakcie wyjazdu do wyrobienia uprawnień,
 • pełny sprzęt paralotniowy na każdego uczestnika: paralotnia, uprząż, kask, spadochron, radio,
 • 8 dni lotnych,
 • mała ilość osób w grupie – zazwyczaj 6 do 8 osób na szkoleniu,
 • plan wyjazdu i wybór miejsc do latania dostosowany do aktualnych warunków pogodowych dający największą ilość dni lotnych w trakcie terminu szkolenia,
 • środek lata zazwyczaj w Rumunii jest pewna dobra lotna pogoda.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

WYJAZD: przy standardowej/dobrej pogodzie wyjeżdżamy w sobotę rano – 05.30. MC Donald róg Górczewskiej z Lazurową w Warszawie. Dzięki temu unikamy wariackich piątkowych korków wyjeżdżających na weekend. Osoby nie z W-wy możemy odbierać pod drodze na południe z Piotrkowa, Częstochowy, Katowic , Bielska Białej lub wprost z umówionych miejsc.
Około południa jesteśmy na Słowacji gdzie mamy 6 do 8 godzin na latanie w sobotę. Zazwyczaj po lataniu przeskakujemy w stronę Rumunii robiąc nocleg gdzieś po drodze.
Loty średnie i wysokie: zazwyczaj pierwszy i ostatni dzień wyjazdu to loty wysokie w Donovalach na Słowacji korzystając że jest to świetne miejsce na loty wysokie i dobry punkt w środku trasy na odpoczynek od siedzenia w busie.
Pięć środkowych dni to loty w Rumunii. W zależności od pogody potrzeb i warunków latamy przeważnie w trzech rejonach: Cluj-Napoca; Deva; Brasov dających dużo miejsc do latania na wszystkie kierunki wiatru, wysokości i potrzeby pogodowe.
POWRÓT: standardowo wyruszamy w drogę powrotną po lotach w Rumunii 6 dnia by ostatniego w piątek polatać na Słowacji a po 6 godzinach jazdy jesteśmy w piątek wieczór w Warszawie.

Plan niestandardowy układa pogoda – nie zawsze jest idealna ale dzięki mobilności możemy wykrzesać z niej maksimum dni lotnych:

WYJAZD – w razie złych prognoz pogody na Słowacji możemy wyjechać w piątek wieczór by być w Rumunii już od rana w sobotę szczególnie jeśli pogoda będzie tam umożliwiała pierwsze loty.
Możemy też przesunąć wyjazd i powrót o jeden, a nawet dwa dni, zachowując 7 formułę i mieszcząc się z powrotem do Warszawy najpóźniej w niedzielę wieczór 07.07.2016 więc warto mieć weekend 6 i 7 awaryjnie wolny na wypadek wspólnej decyzji przesunięcia terminu.

PLANY AWARYJNE – przy nieciekawej pogodzie w całym rejonie Karpat możemy zmienić kierunek wyjazdu na zachód w stronę Chorwacji/Słowenii/Włoch lub też pojechać nawet jeszcze bardziej na południe do Serbii lub Bułgarii. W takim przypadku możemy wydłużyć też wyjazd o 8 dzień potrzebny na dłuższą logistykę – koszt wyjazdu zwiększa się o 200pln (dzień + kilometry).

NOCLEGI
Z uwagi na charakter wyjazdu i możliwość elastycznego dopasowywania się do warunków pogodowych co daje możliwość najefektywniejszego wykorzystania dni na latanie nie możemy się wiązać z rezerwacją stałą miejsca pobytu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się namioty i campingi lub kwatery rezerwowane na bieżąco w systemie booking.com lub podobnych.
Wybór noclegu zależy więc od Ciebie choć staramy się raczej by wszyscy mieszkali w jednym miejscu na kwaterach bądź w miejscu gdzie kwatery lub camping jest blisko siebie w przypadku gdy grupa dzieli się na namiotowców i hotelarzy.
Koszty kwater zazwyczaj nie przekraczają 10 euro/doba/noc, a campingi w zależności od klasy od 4 do 8Euro. W Rumunii i Słowacji legalnie można campingować w miejscach bezpłatnych, a część z nich jest nawet do tego przeznaczona.

TRANSPORT
Szkoła dysponuje przystosowanym do dalekich podróży i potrzeb paralotniowych busem – 9-osobowy Bus Ducato 2,3jtd z podwójną strefową klimatyzacją. Fotele lotnicze rozkładane, klimatyzacja oraz cichy silnik powinny sprawić że podróż minie szybko i komfortowo.

Campingi: na pokładzie busa mamy 8 indywidualnych zestawów: namiot samorozstawialny i dmuchany elektrycznie materac. Należy mieć jedynie własny śpiwór. Na użytek wszystkich uczestników są też dwa palniki z gazem, kilka garnków, plastikowe kubki i talerze więc nie trzeba brać prawie żadnego sprzętu campingowego.

JEDZONKO
Dzień paralotniowy wygląda zazwyczaj tak – rano robimy sobie indywidualnie śniadanko w miejscu zamieszkania/campingowania. W trakcie dnia jakieś przekąski: owoce i tzw bułka z …. + dużo wody lub innych napojów. Popołudniowo-wieczornie w zależności kiedy kończymy latanie jedziemy na pizze, spagetti lub inne smaczne i niedrogie specjały lub robimy ognisko z delikatną ilością piwa lub dobrego winka w miejscu noclegu. Na jedzenie wydamy więc podobną ilość pieniążków jak w domu. Można też odgrzewać dobie obiado-kolacje na kwaterze na Słowacji lub na campingu jeśli ktoś preferuje taką formułę.

PODSUMOWUJĄC:
Rumunia to kraj niezmierzonych gór, miłych ludzi, wspaniałych widoków i ciekawych miejsc. To przeważnie łatwe i bezpieczne technicznie miejsca do latania i mila ilość pilotów. Rumunia zazwyczaj pozytywnie zaskakuje każdego kto wybierze się tam na latanie.

KOSZTY DODATKOWE:

 • ubezpieczenie 8pln/dzień,
 • wyżywienie (podobnie jak w Polsce),
 • zakwaterowanie: campingowanie lub kwatery średnio 10Euro/dzień osoba

Osoby towarzyszące mile widziane: 990pln: transport; sprzęt campingowy; lot w tandemie; składany rower.

Służę odpowiedziami na wszelkie Państwa pytania bądź wątpliwości.

Rezerwacja: przy rezerwacji i wpłacie na konto prosimy zawsze telefonicznie i/lub mailowo skontaktować się z nami czy są jeszcze wolne miejsca, ponieważ nie zawsze aktualizacja informacji na stronie jest możliwa na bieżąco. Jeśli potwierdzimy wolne miejsce to prosimy bardzo o przelew rezerwacyjny najlepiej także z mailowym potwierdzeniem.

W razie jakichkolwiek pytań służę wyjaśnieniami.

Gorąco zachęcam do wyjazdu i wczesnej rezerwacji miejsca.

Serdecznie zapraszam

Adam Stelmach

608 508 408
info@latanie.waw.pl